פרויקט "קוראים קדימה"

 פרויקט "קוראים קדימה"

 

פרויקט קוראים קדימה נועד לחבב את קריאת הספרים ע"י ילדי בית הנוער.

בפרויקט זה אנו מאפשרים לילדים ובני נוער הזדמנות לחוות את  ההנאה שבקריאת ספרים בעזרת דמות משמעותית הקוראת עימם ביחד את הספר.

דווקא בימים בהם המסך (מחשב, טלוויזיה, פלאפון וכו'..) הוא הכלי שמושך את הילדים עד כדי כך שרבים רואים בו ככלי המשמעותי לתקשורת בין-אישית, ההנגשה והחיבור של הילדים לעולם הקריאה ופיתוח הדמיון והחשיבה דרך הספר חשובה ומאתגרת עוד יותר.
הספר בפרט, ועולם הקריאה בכלל, פחות נגיש וקל לילדים, לכן אנו מקפידים שבבסיס התוכנית יתקיים קשר בין הילדים לבין מבוגר משמעותי. קשר זה מבוסס על אמפתיה, הקשבה ותיווך נכון אל עולמו של הילד ובכך הוא מחזק את המוטיבציה של הילדים להתמודדות עם הקריאה.

הפרויקט מתקיים כל שנה ב- 4 בתי נוער. התכנית פועלת באמצעות מתנדבים, אשר מקדישים מזמנם למפגש פרטני בבית הנוער עם ילד או ילדה, במהלכו מקריאים וקוראים ספרים יחדיו, מנהלים יומן קריאה ומשחקים במשחקים הקשורים לקריאה וכתיבה.

כחלק מהפרויקט, בני הנוער נפגשים עם סופרים מוכרים, יוצאים לסיורים מודרכים בעקבות סיפורים, מחדשים ומסדרים את ספריית בית הנוער ונהנים ממגוון פעילויות נוספות הקשורות לספרים שקוראים.

 

דוגמאות לפעילות שיא במהלך הפרויקט:

שעת סיפור עם סופרים –  סופרים רבים ביקרו בבתי הנוער במהלך הפרויקט. לרוב, הילדים נחשפו לספר לפני הפעילות וכך בשעת הסיפור היו קשובים יותר, שאלו שאלות ובעיקר התרגשו מאוד.

סיור בעקבות ספר – בני הנוער יצאו לסיורים בעקבות סיפורים.  טיול למערות בית ג'וברין, ליפו, לכתף שאול ועוד. כל הטיולים לוו בהדרכה שקשרה את המיקום לספר.

סדנאות כתיבה – בני הנוער השתתפו בסדנאות לכתיבת סיפורים. הם חיברו סיפורים שהופיעו בספר של בית הנוער.

סיפור בלווי מוזיקה – שעת סיפור שהועברה לילדים בשילוב עם כלי נגינה.

ביקור בהצגה – ילדי בית הנוער יצאו לצפות בהצגה לאחר שקראו את הספר.

 

Enter your text here

Enter your text here

כתובת צ'לנוב 18 תל אביב  | טלפון  03-3731661  |  פקס 03-3731666   |  מייל   office@lasova.org.il