הקמת העמותה

עמותת לשובע - הסיפור שלנו

 

 

מייסדי העמותה, עוה"ד גיל-עד ושרונה חריש החלו את דרכם בשנת 1986 עם הקמת עמותת "גגון", שלימים התמזגה עם עמותת לשובע, במטרה לתת מענה לקבצני ודרי הרחוב בתל-אביב. כתחליף לספסל השדרה ולמדרכה, הקימו את המעון הראשון בישראל לדרי רחוב בתל-אביב. עם השנים המשיכו את פעילותם בעמותת לשובע ובהתאם לצורכי השעה, הקימו שמונה מעונות נוספים. 9 מעונות אלה – ארבעה לגברים ושניים לנשים – מעניקים לדרי ולדרות הרחוב, ללא שאלות וללא תשלום, מיטה נקייה, בגדים נאותים, מקלחת חמה וארוחות סדירות.

 

לצד הבטחת מחסה לדרי הרחוב, ההבנה שיש לספק עבורם ועבור עשרות אלפי נזקקים נוספים מזון וארוחות סדירות, הובילה את מייסדי העמותה להקים בשנת 1990 את מסעדת "לשובע" בתל-אביב שהייתה למעשה בית התמחוי הראשון בישראל. עם השנים עמותת לשובע הלכה והקימה שני בתי תמחוי נוספים בעכו ובכרמיאל. כיום 3 המסעדות מספקות את מזונם של יותר מ- 2,500 נזקקים, ללא שאלות וללא תשלום.

 

המזון ברובו נתרם על-ידי יצרנים, מסעדות, מאפיות, אולמות אירועים וכן על-ידי צה"ל.

ניידות "אסיף העיר" פועלות לטובת איסוף עודפי המזון, בעיקר בשעות הערב והלילה, על-ידי מתנדבים.

 

לצד פעולותיה של עמותת לשובע בתחומי המזון, החלה עמותת לשובע להעניק את "כרטיס לשובע" בשווי 250 ₪ לקניות בסופר, המאפשרת לנזקקים לרכוש מצרכים בסיסיים לביתם תוך שמירה על צניעותם וכבודם.

 

בעוד פעילות העמותה המשיכה להתנהל כסדרה, הבחינו מייסדי העמותה בין סועדי בתי התמחוי בילדים ונוער לא מעטים שמגיעים להשביע את רעבם והמראה היה קשה מנשוא. בתי התמחוי פינו לטובתם מקום מיוחד בו היו הילדים מקבלים סיוע בשיעורי הבית, לצד ארוחת צהריים מזינה. מכאן התגבשה והלכה ההבנה שיש להעניק להם מענה מקיף יותר אשר יקנה להם הזדמנות נאותה להתקדם ולהשתלב בחברה. בתחילת שנות ה-2000 הוקמה רשת בתי הנוער "קדימה" לחינוך בלתי-פורמלי, שכיום מפעילה 21 בתי הנוער בפריפריות הגיאוגרפיות והחברתיות בכל רחבי הארץ ומעניקה לכ- 1,000 ילדים ונוער, מכיתות א' ועד לגיוסם לצה"ל, בכל יום, מקום בטוח בשעות אחר-הצהריים והערב במסגרתו זוכים הם בסיוע בשיעורי הבית, בחינוך ערכי, בחוגים ובארוחות צהריים וערב וכן בפעילויות מיוחדות בחופשות החגים ובחופשת הקיץ.

 

רשת בתי הנוער "קדימה" משלבת בפעילותה מתנדבי שנת שירות (ש"ש) ובנות שירות לאומי ומעניקה להם שנה משמעותית במסגרתה הם זוכים בהכשרה מעשית וחינוכית וחשוב מכך – זוכים להוות דמות מרכזית בחיי ילדים ונוער בסיכון ולבנות עבורם מציאות טובה יותר.

 

בשנתיים האחרונות, עם ביצוע הרפורמה במחירי החבילות הסלולריות, עמותת לשובע הקימה את פרויקט "טל-שובע" משהבינה כי יכולה לענות על צורך שהפך היום קיומי: אספקת חבילה סלולרית הכוללת גם גלישה באינטרנט במחירים מוזלים ביותר (35 ₪ לחודש בלבד), עבור נזקקים, שמפאת מצבם הכלכלי אינם יכולים להחזיק בכרטיס אשראי או בחשבון בנק ולכן לא יכולים לרכוש חבילות סלולריות מוזלות בערוצים הרגילים ונאלצים לרכוש כרטיסי חיוג יקרים.

 

באוקטובר 2017 הקימה עמותת לשובע, בשיתוף עם עיריית תל-אביב, את מעון "סלמה", כחלק מפתרון מערכתי המספק חלופות לגנים ולמעונות פירטיים של מבקשי מקלט ומהגרי עבודה בדרום תל-אביב. המטרה היא להעניק לתינוקות ולפעוטות השוהים בגניפ אלו מסגרת חינוכית וחמה, שתורמת להתפתחותם הבטוחה והתקינה. בספטמבר 2019 נפתח המון השני- מעון "נווה שאנן".

 

כל פעילותה של העמותה מבוססת על יותר מ- 900 מתנדבים מתמידים ומסורים המתנדבים לטווח ארוך, וכמעט 5,000 מתנדבים שמגיעים להתנדבויות קצרות טווח. מתנדבים יקרים אלה מסייעים לעמותת לשובע להוציא את פעילותה אל הפועל ולסייע לזקוקים לה.

 

כמו כן, העמותה ממשיכה להתקיים בזכות תרומות רבות של אנשים פרטיים ועסקיים ושל קרנות שונות (85%) וכן תרומות של רשויות מקומיות ושל משרד החינוך (15%). כל זאת באמצעות שיתופי פעולה וללא פרסום או פניות יזומות לבקשת תרומות.

 

שרונה וגיל-עד חריש, בתקופת הקמת העמותה

 

שרונה וגיל-עד חריש, בתקופת הקמת העמותה

 

 

 

Enter your text here

Enter your text here

כתובת צ'לנוב 18 תל אביב  | טלפון  03-3731661  |  פקס 03-3731666   |  מייל   office@lasova.org.il